1
/
+

Jan Urbaniak
Closed Burgh
27.04.2019-31.05.2019

 

Działalność Ośrodka Sztuki Lescer jest ściśle związana z lokalnym otoczeniem - miejscem, w którym znajduje się galeria, jak i samą jej przestrzenią. Dlatego zdecydowaliśmy się na wystawę poświęconą miejscu. Zalesie Górne w obiektywie młodego fotografa Jana Urbaniaka nie wiele ma wspólnego z obrazem miejscowości letniskowej czy miejscem sielskiego wypoczynku na łonie natury. Urbaniak skupia się na miejscach zapomnianych, niszczejących, odrzuconych, jednocześnie uchwytując ich dziwność i niejednoznaczność.

 

Projekt fotograficzny zatytułowany Closed Burgh (zamknięte miasteczko) został zrealizowany przez osiemnastoletniego fotografa w 2018 roku. Jak mówi artysta: Chodziłem bez celu po Zalesiu Górnym i okolicach i zakochałem się. Urbaniak pokazuje zarówno miejsca znane, jak i te, obok których przechodzi się obojętnie, ponieważ albo wrosły już w codzienny krajobraz, albo zostały z niego wymazane. Zdjęcia przywracają podmiotowość tym miejscom i zaznaczają ich obecność.

 

Określenie burgh, w dosłownym znaczeniu - miasteczko, jest nazwą oznaczającą jednostkę administracyjną w dawnej Szkocji, odnoszącą się do podziału administracyjnego terenu. W rzeczywistości oznaczało to właśnie małe miasteczko. Urbaniak w Zalesiu Górnym odkrył rodzaj lokalnej, zżytej ze sobą zbiorowości, która, podobnie jak samo miejsce, tworzy unikatowy klimat Zalesia Górnego. Spokój, oddalenie, odcięcie (też w sensie dosłownym - przez las) od większych skupisk miejskich, tworzy specyficzny nastrój, oddany w serii intymnych fotografii.

 

Otwarciu wystawy towarzyszyła  premiera zina Closed Burgh - książki fotografcznej Jana Urbaniaka.

 

Jan Urbaniak
Urodzony w 2000 r. w Warszawie. Mieszka i pracuje w Zalesiu Górnym.

 

Projekt dofinansowany przez Gminę Piaseczno

 

Partner wystawy: RELAX FOTO - PROLAB, Grupa CSV, firma Ledvance Sp. z o.o.

 

Kuratorka: Ewa Sułek

Producent: Paweł Zaręba