1
/
+

Ha Cha Youn
Home(s) Project
26.10.2019-11.01.2020

 

Ideą Home(s) Project jest badanie warunków życia jako podstawowej potrzeby każdego człowieka. Ha Cha Youn w ramach dwutygodniowego pobytu w Zalesiu Górnym stworzyła swój dom w całej przestrzeni galerii, wprowadzając koreańskie aspekty myślenia o przestrzeni życiowej. Dzisiejsze pomieszczenia Lescer były kiedyś domem rodziny Wisłockich i powstały jako ich prywatne terytorium - do dziś z tamtego okresu pozostały meble i inne ślady życia. Artystka stworzyła dialog między swoim domem, a cudzym, którego obszar zasiedliła. W ramach wystawy Ha Cha Youn zrealizowała instalację korespondującą z wnętrzami Willi Wisłockich, a także zaprezentowała prace video i wielkoformatowe fotografie. Podczas otwarcia powitała gości jako gospodyni, zapraszając ich do swojego domu.

 

Ha Cha Youn porusza w swojej twórczości zagadnienie biedy i związanego z nią wykluczenia - zjawisk, które zawsze będą obecne, a które wypierane są często jako temat niewygodny, brzydki, z którym nie chcemy mieć nic do czynienia. Artystka chce je unaocznić, przybliżyć, pokazać, dać im ważne miejsce przez umieszczenie w galerii sztuki. Sztuka jest przestrzenią wolności, podczas gdy bieda jest zniewoleniem. Poprzez ich zestawienie Ha Cha Youn ma nadzieję zrównoważyć te dwa światy, dać biedzie i poniżeniu głos, miejsce i dom.

 

Jednym z podstawowych materiałów w pracy twórczej Ha Cha Youn jest plastikowa siatka, która pojawia się w jej działaniach już od lat 90. Jest z jednej strony obiektem estetycznym ze względu na kolor i transparentność, a także prostotę i surowość. Z drugiej, obiektem o głębokim znaczeniu symbolicznym. To obiekt niechaciany (plastik), wrogi dla środowiska, ale wszechobecny. Podobnie jak wielu ludzi, którzy nie mają swojego miejsca - ubodzy, prześladowani, bezdomni - mówi artystka. Przenoszeni z miejsca na miejsce. Tak jak plastikowe siatki, które wiatr porywa z jednego krańca ulicy na drugi.

 

Ha Cha Youn umieszcza torebki w drewnianych, stabilnych ramach - żeby dać im dom, miejsce, w którym mogą się na chwilę zatrzymać, odpocząć przed dalszą podróżą. Artystka nigdy nie używa spoiw, które miałyby uwięzić siatkę. Każda z prac wykonana jest z ogromną starannością - Ha Cha Youn oddaje hołd niechcianemu materiałowi.

 

W pracy Tojijigi, zrealizowanej w Korei Południowej, wypełnia siatki ziemią, jak ogrodniczka, odwołując się do lokalnej tradycji farmerskiej, oraz do słynnej sagi koreańskiej pisarki Pak Kyongni - Toji (ziemia). W ten sposób również zatrzymuje ruch torebek, umiejscawia je obciążając ziemią, która ma dla niej szczególne znaczenie - jest jej domem.

 

W Ośrodku Sztuki Lescer premierę miała najnowsza praca video artystki - Return Home, zrealizowana w Bretanii. Dedykowana uchodźcom, którzy zginęli podczas prób przepłynięcia Morza Śródziemnego. Tu torebki symbolizują szczątki, pozostałości, którym artystka daje spocząć. Ha Cha Youn mówi o sobie, jako o emigrantce - pochodzi z Korei Południowej, ale od wielu lat mieszka w Europie (obecnie w Paryżu) i stara się zachować równowagę między pracą w obydwu miejscach.

 

 

Ha Cha Youn

Urodzona w 1960 roku w Masan w Korei Południowej, mieszka i pracuje w Paryżu. Studiowała sztuki piękne na uczelniach w Nimes (Francja; Ecole Suprérieure des Beaux Arts) i w Brunszwiku (Niemcy; Hochschule für Bildende Künste). Autorka instalacji artystycznych, fotografii oraz filmów video. Jej prace w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych były pokazywane m.in. w Seulu, Hongkongu, Masan, Bangkoku, na Okinawiew Paryżu, Poitiers, Nimes, Brunszwiku, Hanowerze.

 

Home(s) Project. Nowa odsłona Willi Wisłockich w Zalesiu Górnym dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego Koalicje dla Niepodległej

Partnerzy wystawy: Koreańskie Centrum Kultury, Gmina Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zalesia Górnego

 

Kuratorka: Ewa Sułek

Producent: Paweł Zaręba