Jesienią Ośrodek Sztuki Lescer zaprasza na wystawę indywidualną Darii Koltsovej. Pochodząca z Charkowa, pracująca w Kijowie, artystka znana jest z projektów, w których ważną rolę odgrywa miejsce ich realizacji. Jest to filozofia bliska działaniu Ośrodka Sztuki Lescer, położonego poza dużym ośrodkiem miejskim, oddalonego od Warszawy o trzydzieści kilometrów, i znajdującego się w środku lasu. I to las właśnie, wraz z licznymi symbolami i metaforami, które się z nim wiążą, jest głównym bohaterem wystawy.
W 1911 roku ukraińska poetka i pisarka Łesia Ukrainka stworzyła swoje najgłośniejsze dzieło. Dramat poetycki Pieśń lasu opowiada historię Mavki, nimfy leśnej, która pokochała człowieka. Niespodziewane uczucie przedstawicieli dwóch różnych światów doprowadza do dramatycznego biegu zdarzeń, którego przyczyną są różnice nie do pogodzenia między światami ludzi i natury. Piękno lasu i fantastycznych stworzeń, które w nim żyją, kontrastuje z przepełnioną małostkowością, zazdrością i rywalizacją realnością świata ludzi, którzy nie rozumieją potęgi natury. Niemożliwość pogodzenia dwóch rzeczywistości doprowadza do tragedii, w której cierpią zarówno ludzie, jak i fantastyczne stworzenia. Niemożność porozumienia się jest w utworze tak samo istotna, jak konieczność pozostania wiernym sobie i swojej naturze - odrzucenie jej zawsze prowadzi do cierpienia.
Powracając do klasycznego ukraińskiego poematu, Koltsova pokazuje nam las, który symbolizuje naszą prawdziwą naturę, od której często uciekamy, lub której jesteśmy zmuszeni się wyrzec. Nasz wewnętrzny las często pozostaje nam nieznany i niezbadany, a wyprawa wgłąb niego może okazać się drogą pełną niebezpieczeństw i pułapek. Ten świat wewnętrzny, z którego wychodzą nasze działania i emocje, może też pozwolić nam na zrozumienie swoich lęków i traum, jeśli tylko odważymy się w niego zagłębić. Dlatego też prace Koltsovej mają również charakter inicjacyjny - dopiero gdy zdecydujemy się na wejście do lasu, nastąpi przemiana lub zrozumienie. Inicjacja ta może być też kojarzona z przemianą z dziewczyny w kobietę, stąd liczne kobiece wątki w pracach Koltsovej.
Projekt, choć ma charakter uniwersalny, dotyczy rownież sytuacji artystów we współczesnym świecie - często niezrozumianych, żyjących w innej realności niż reszta społeczeństwa, oraz funkcjonujących na jego marginesie. Odrzucenie powszechnie przyjętych norm pozwala im jednak widzieć więcej i pozostawać w zgodzie ze swoim wewnętrznym światem, który decydują się odkrywać przed innymi.
Urodzona w 1987 r. w Charkowie. W swojej praktyce artystycznej pracuje z pamięcią i post-traumą, interesują ją również ciało i wątki feministyczne. Swoje prace prezentowała między innymi w Centum Sztuki Mystetskyi Arsenal oraz w PinchukArtCentre w Kijowie. W 2015 roku była nominowana do PinchukArtPrize.
Kuratorka: Ewa Sułek
Producent: Paweł Zaręba.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.
Partnerzy wystawy: Gmina Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, Book&Art, Grupa CSV.
Specjalne podziękowania kierujemy do Pani Krystyny Staweckiej oraz Pana Andrzeja Szczygielskiego.