1
/
+

Zapomniana rzeźba
15.06.2019-28.07.2019

Raymond Cuijpers / Michał Frydrych / Jörg Herold / Ziemowit Kmieć / Yevgen Nikiforov / Jan Pieniążek / Wiesław Szamocki / Waldemar Umiastowski


Tytułowe zagadnienie mieści w sobie wiele wątków skupionych wokół pamięci i zapomnienia, które spotykają obiekty sztuki oraz ich twórców. Punktem wyjścia dla ekspozycji jest seria nigdy nie prezentowanych rzeźb Waldemara Umiastowskiego. Powstawały one w zaciszu pracowni artysty przez ostatnie dwadzieścia lat, a on sam nie wykonywał żadnych działań, aby je pokazać publicznie. Intymne, niewielkie prace składają się z przedmiotów codziennego użytku, zmontowanych w oryginalne asamblaże. Ich przypadkowe odkrycie przez organizatorów wystawy podczas wizyty w pracowni Umiastowskiego, zainicjowało pytania o naturę mechanizmów pamięci.

 

Poprzez zmianę władzy, perturbacje polityczne czy ideologiczne, przez roztargnienie, przez wyjście z głównego obiegu sztuki lub po prostu przez swoją dziwność czy też nietypowość - zapomniane obiekty leżą w pracowniach, kurzą się w szafach, szufladach, magazynach. Czasem straszą lub zaskakują w przestrzeni publicznej. Od prywatnych przedmiotów, poprzez zniszczone i zapomniane pomniki oraz projekty hipotetyczne, które zapewne nigdy nie zostaną zrealizowane, wystawa prezentuje mnogość aspektów związanych z mechanizmami pamięci i władzy - bo o tym, co zostanie zapomniane z rzadka decydujemy sami, częściej dzieje się tak ze względu na złożoną sytuację socjopolityczną. Na wystawie w Ośrodku Sztuki Lescer przywracamy rzeźbom, obiektom i pomnikom ich zapomniane, a często nigdy nie dane, życie jako dzieł sztuki.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Partnerzy wystawy: Gmina Piaseczno, Centru Kultury w Piasecznie, Book & Art, Grupa CSV, firma Ledvance Sp. z o.o.

 

 

Kuratorka: Ewa Sułek

Producent: Paweł Zaręba